Hádzanárky z Čiernej Hory získali premiérový titul

17.12.2012 Celý región

Belehrad 16. decembra (TASR) - Hádzanárky Čiernej Hory vyhrali majstrovstvá Európy žien v Srbsku, keď v nedeľňajšom finále v Belehrade prekvapujúco zdolali favorizované obhajkyne titulu Nórky 34:31 po predĺžení.

Nórkam sa nepodarilo získať už ich piaty primát z ME za sebou a šiesty celkove. Čierna Hora hneď svoju premiérovú finálovú účasť na ME premenila na zlato a stala sa iba štvrtou krajinou s titulom z európskeho šampionátu. Okrem Nórska vyhrali ME ešte Dánsko (1994, 1996, 2002) a Maďarsko (2000)

V repríze olympijského finále z Londýna sa hral od úvodných minút vyrovnaný zápas, pričom po polčase mali o jeden gól navrch Čiernohorky (12:11). Po zmen strán Severanky zmazali manko a duel dospel do predĺženia, v ktorom mali viac fyzických aj psychických síl hádzanárky Čiernej Hory. "Táto zlatá medaila je prvý výsledok dlhodobého projektu. Dievčatá ukázali obrovský charakter a vôľu premôcť Nórsko," cituje agentúra AP slová trénera víťaziek Dragana Adžiča.

Za najužitočnejšiu hráčku ME 2012 vyhlásili Nórku Anju Edinovú.

Maďarské hádzanárky sa tešili bronzu, Srbky padli v predĺžení

Po nedeľňajšom zápase o 3. miesto na majstrovstvách Európy žien v hádzanej sa zo zisku bronzových medailí tešili Maďarky, ktoré v Belehrade zdolali družstvo domáceho Srbska 41:38 po predĺžení.

Výsledky:
finále:
Nórsko - Čierna Hora 31:34 pp (11:12, 24:24)
Najviac gólov: Alstadová 11, Lokeová 5, Edinová 4 - Kneževičová 10, Bulatovičová 8, Radičevičová 5
Rozhodovali: Marin Lorente a Garcia Serradilla (obaja Šp.)
pok. hody: 4/2 - 4/4
10.000 divákov.

o 3. miesto:
Maďarsko - Srbsko 41:38 pp (33:33, 21:19)

Najviac gólov: Rédeiová-Soósová 9, Tomoriová 8, Görbiczová 6 - Lekičová, Ognjenovičová a Filipovičová po 7